parallax layer

Metoda
Just in Time

Wchodząc na halę produkcyjną jedną z rzeczy, która rzuca nam się w oczy jest harmonogram produkcji. Jest to rzecz ważna, a jej dokładne przygotowanie świadczy o profesjonalizmie zakładu produkcyjnego.



Każdy z brygadzistów wie, ile sztuk produktów powinni wykonać jego pracownicy każdego dnia czy tygodnia. Większość tych harmonogramów ustalana jest odgórnie na okres miesiąca czy też kilku, na podstawie informacji o przewidywanym zapotrzebowaniu i wolnych mocach produkcyjnych. Ustalenie harmonogramu pracy pozwala na określenie ilości surowców, jakie należy zakupić, a to z kolei pozwala na zamawianie dużej ilości surowców za jednym razem, dzięki czemu oszczędzamy na kosztach dostawy oraz dostajemy rabaty.

Jednak co w momencie, gdy zamówienie jakiegoś produktu
jest większe lub mniejsze niż planowaliśmy?

W przypadku zwiększenia zamówienia, domawiamy potrzebne nam surowce, szukamy wolnych mocy produkcyjnych, korygujemy harmonogram produkcji i zaczynamy produkcję. Zajmuje nam to 2-3 tygodnie, czasem krócej. W magazynie, w którym znajduje się wiele innych surowców potrzebnych do produkcji innych produktów, odnajdujemy wolne miejsce, gdzie możemy składować produkty ze zwiększenia zamówienia. A co w przypadku, gdy produkty, które już produkujemy nie sprzedają się tak, jak zakładaliśmy to w harmonogramie produkcji? Możemy zatrzymać produkcję, a wolne moce „przerzucić” na produkcję produktów ze zwiększonych zamówień, możemy też produkować na magazyn. Wszystko toczy się swoim rytmem.


parallax layer

Teraz spróbujmy wyobrazić sobie sytuację, że jesteśmy zmuszeni zmniejszyć swój magazyn (lub jeżeli posiadamy rozdział na magazyn wyrobów gotowych i surowców – oba magazyny) o połowę lub nawet 70%. Czy bylibyśmy w stanie to zrobić?

Oczywiście że tak, musielibyśmy tylko
przestać myśleć „partiami”,
a zacząć myśleć „przepływem”.



Metodą, która pozwala nam na racjonalne zarządzanie zapasami oraz produktami finalnymi jest Just In Time (dokładnie na czas). Nie jest to metoda, która powinna być wprowadzona w rozdziale z resztą metod dotyczących poprawy procesów, ponieważ potrzebna jest poprawa przepływu materiałów i informacji w organizacji oraz duża dostępność maszyn i standaryzacja.

Metoda
Just in Time

Metoda Just In Time pozwala na znaczne zredukowanie zapasów, zwiększenie terminowości realizacji zamówień, zmianę odgórnego planowania produkcji na planowanie zgodne z zapotrzebowaniem rynku. Przedsiębiorstwa, które wprowadziły Just In Time, są bardziej elastyczne i lepiej dostosowane do rynku.